آپارتـمان و سـاختمـان

خانه هوشمند کلمه جدیدی است که امروزه ممکن است به گوش بسیاری از ما خورده باشد، قبلا فقط در فیلم ها و سریال های علمی تخیلی ابزارها و ساختمان های هوشمندی را می دیدیم که صاحبخانه به راحتی و با فشردن یک دکمه بسیاری از اعمال را انجام می دهد. و حالا دیگر واژه خانه هوشمند از فیلم ها به واقعیت زندگی راه یافته است!

 

خانه هوشمند یا Smart Home, واژه ای است که این روزها تبدیل به هدف بسیاری از کمپانی های مطرح حوزه فناوری شده و هر روز خبری در مورد عرضه فناوری های جدید در این عرصه به گوش می رسد.

 

اما به واقع خانه هوشمند به چه خانه ای گفته می شود و خصوصیات یک خانه هوشمند چیست؟
خانه هوشمند، خانه ای است که علاوه بر ارتباط بی سیم از راه دور با صاحبان خود، امکان تامین انرژی مورد نیاز را از منابع انرژی پاک (مانند خورشید و باد) داشته باشد و تمامی اجزاء الکترونیکی آن برای بدست آمدن بیشترین میزان بازدهی، با یکدیگر در تعامل باشند.
به بیان ساده تر در یک خانه هوشمند واقعی، خبری از سوخت های فسیلی و منابع آلوده کننده محیط زیست، هدر رفت آب، روشن ماندن بی دلیل و هدر رفت انرژی توسط چراغ ها، اجاق گاز و منابع سرمایش و گرمایش، ورود افراد غیرمجاز و … نخواهد بود!
اجزای اصلی یک خانه هوشمند، مانند زنگ درب (آیفون تصویری) ، قفل درب ها، ورودی پارکینگ، قفل یا کرکره پنجره ها، لوازم آشپزخانه، لوازم صوتی و تصویری، سیستم سرمایشی و گرمایشی، همه به اینترنت متصل هستند (اینترنت اشیاء) و امکان کنترل آنها از راه دور برای صاحب خانه فراهم است.
این ارتباط به روش های گوناگون صورت می گیرد و فناوری هایی مانند Z-Wave Zigbee ، KNX و Control4 بر اساس آن ابداع شده اند.
این فناوری های ارتباطی مخصوص اینترنت اشیاء یا Internet Of Things توسعه داده شده اند.
در چنیـن خــانه ای:
  •  وقتی که شما حضور نداشته باشید، با به صدا درآمدن زنگ درب، گوشی شما زنگ خواهد خورد یا به شیوه های دیگر مثل ایمیل، از حضور مراجع به درب منزل مطلع خواهید شد و می توانید با مراجعین صحبت کنید و حتی تصویر آنها را ببینید.
  •  سیستم اعلام سرقت و حریق هر ۲ هوشمند بوده و به محض تشخیص شرایط غیر عادی، به شما اطلاع رسانی خواهند نمود.
  •  دمای خانه از راه دور قابل کنترل خواهد بود. ، مثلا می توانید سیستم گرمایشی را ۱۰ دقیقه قبل از رسیدن به منزل راه اندازی کنید که به محض رسیدن شما خانه گرم باشد!
  •  در مناطق گرم سیر و حتی معتدل، بام و سنگ فرش حیاط این خانه پوشیده از پنل های خورشیدی با راندمان بالا است و به این ترتیب میزان زیادی از انرژی مورد نیاز بصورت پاک و رایگان تامین می گردد.
  •  موتورخانه و اجزاء آن کاملا هوشمند بوده و کمترین میزان آلایندگی را دارند.
  •  آب مورد نیاز برای یک حمام کردن ۱ ساعته از ۵ تا ۱۰ لیتر تجاوز نمی کند! و آب مصرفی بصورت همزمان تصفیه شده و مجددا به مدار باز می گردد.
  •  در ساخت این خانه از مصالح مقاوم و سبک استفاده شده، دیوارها، درب ها و پنجره ها همگی در برابر نفوذ آب، سرما و گرما عایق هستند و در مجموع کمترین هدر رفت انرژی را شاهد هستیم.حتی آن قسمت از آب مصرفی که امکان استفاده مجدد ندارد تا حد امکان تصفیه شده و برای آبیاری فضای سبز، یا گلهای آپارتمانی استفاده می شود.
یک خـانه ی هوشمنـد یک مجموعه مـاژولار است. مجمـوعه ای مانند پـازل مکمل هـم!
new_smart_home_logo2